Loftowe powierzchnie przywędrowały do nas ze Stanów i z Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, w USA loftem określa się górną kondygnację w budynku. Czyli taką, która znajduje się bezpośrednio pod dachem. Natomiast Brytyjczycy mianem loftu określają schowek pod dachem, do którego najczęściej prowadzi drabina.
Lofty zyskały popularność głównie wśród artystów i rzemieślników, którzy przez ograniczenia finansowe poszukiwali przestrzeni w starych fabrykach i magazynach. Czasem działo się to legalnie, a czasem nie. Jednakże w wyniku tego powstała moda na przestrzenie industrialne i coraz więcej osób świadomie szukało takich przestrzeni, by przeobrazić je w mieszkania. Loft charakteryzuje się dużą otwartą przestrzenią. Najczęściej nie ma w niej wewnętrznych ścian, poza łazienką. Charakterystycznymi akcentami są wysokie sufity, metalowe przeszklone ściany, odsłonięte rury i belki stropowe. A to wszystko w towarzystwie wielkich okien.
Oczywiście nie musisz posiadać mieszkania w przestrzeni fabrycznej, by móc się urządzić w stylu loftowym. Wystarczy, że dodasz zabudowy szklane, ścianki działowe loft, drzwi loftowe czy też szklane ściany.